Finom esznek a halak, halnáj D Rig-t! A csali közelsége a horoghoz, valamint a merev előke gyors akadást biztosít.
Gyakran ismételt kérdések (GYIK)
Milyen horgászok körében népszerű a D Rig?
Úgy gondolom, hogy leginkább bojlis horgászok használják ez a kötést. Természetesen kedvelt lehet feeder horgászok körében is, főleg úgy, hogy sokan már feeder bottal bojliznak.
Szeretném hangsúlyozni, hogy nem én vagyok a D Rig feltalálója, viszont előszeretettel alkalmazom.
Milyen csalik esetében alkalmazhatjuk a D Rig?
Főként balanszírozott/wafter csalikhoz fenekező horgászat alkalmával. Használható lebegő csalikkal is, ebben az esetben a 17cm helyett válasszunk rövidebb előkét, mely attól függ, hogy mennyire szeretnénk csalinkat elemelni a fenéktől.
Milyen típusú horoggal működik együtt a D Rig?
Az úgynevezett Kurv Shank hook. Ennek a horognak hajlított a szára, és a horogszem befelé van hajlítva. Horogbefordító nélkül is szépen fordul a hal alsó szájába.
Hol alkalmazhatjuk a D Rig-t?
Olyan vizeken, ahol a mederfeneket egyenletes iszap, sóder vagy homok borít, és a hínár vagy egyéb növényzet megléte minimális vagy semmi, ugyanis az előkén felkínált csali csakis ebben az esetben lesz garantáltan elérhető, megtalálható a halak számára.
Dobós vagy behordás horgászathoz javasolt-e a D Rig?
Köszönhetően a merev fluorocarbon zsinórnak dobás során sem gubancolódik, így bátran tudom ajánlani mindkét féle horgászási módhoz.
Mi a D Rig előnye?
A merev fluorocarbon, valamint a D alakú hurkon csúszó csalinak köszönhetően rendkívül jól akad. Amikor a hal megpróbálja kifújni, akkor a D alakú hurkon lévő csali felcsúszik, és a horog befordul az alsó ajakba, ezzel minimális sérülést okozva a halnak.
Természetesen dobós horgászat alkalmával lassítsd az orsóról lefutó zsinórt mielőtt célba érne, továbbá én javaslom a zsinór klipsz használatát is. Így nem csak a gubancolódást tudod elkerülni, hanem a szereléked halkan fog a vízbe érkezni, így gyakorlatilag a halakat sem riasztod el, azok számára észrevétlen lesz a szerelék „vízbe ejtése”.
A D Rig hossza?
17 cm, nekem ezt vált be legjobban. Ráadásul kedvenc számom a 7-es, szóval bennem nincs több kérdőjel az előke hosszát illetően. Az év bármely szakaszában alkalmazható előke típus.
A D Rig kötésének nehézségi foka?
Mindenkinél más, a durvább kezű, vastagabb ujjú horgászoknak nyilván nehezebb dolguk van, meg a vékony, érzékeny kezű horgászoknak. Úgy gondolom, hogy ez a két befolyásoló tényező határozza meg azt, hogy kinek milyen nehézséget okoz. A másik, amire mindenkinek hatása van, az a szorgalom, gyakorlás.
Személy szerint nekem könnyű dolgom van, vékony zongorista ujjak, a szorgalmamról meg árulkodjanak a videók. Hajrá!
Javasolt horgász zsinór típus
Fluorocarbon zsinór.
Javasolt horog-horgász zsinór párok
- 2-es horoghoz ~ 0,47mm
- 4-es horoghoz ~0,47mm-0,41mm
- 6-os horoghoz ~0,41-0,35mm
- 8-as horoghoz ~0,35-0,32mm
A zsinórvastagság kiválasztására hatással lesz horogszemünk mérete is. Oda-vissza át kell fűznünk zsinórunkat, így lesznek olyan helyzetek, amikor visszafelé vezetve zsinórunkat az már nem fog átférni a horogszemen.
A fent említett horog-zsinór párok a legtöbb esetben működnek, de biztosan lesznek kivételek. Jelezz vissza, és kibővítem a cikket az általad megadott kivételekkel.
Javasolt horog-csaliméret párok
- 2-es horoghoz – 14-16mm
- 4-es horoghoz - 13mm
- 6-os horoghoz - 10mm
- 8-as horoghoz – 8mm
A D Rig kötése gyakorlatban
Úgy gondolom, hogy írásban igencsak nagy kihívás lenne tökéletesen átadni a kötés technikai részét, ezért kérlek a részletes kivitelezést tekintsd meg a videót.
Tipp
Mindig nedvesítsd meg zsinórodat, mielőtt véglegesre húznád a csomód, ugyanis súrlódás hatására meg tud sérülni, gyakorlatilag megég a zsinór felülete, ettől lesz hullámos, spirál alakú.
TESZT TESZT TESZT!
Mint más csomók esetében is, itt is ügyeljünk arra, hogy a D Rig kötésünk kivitelezése tökéletes legyen, ne tudjon megcsúszni, ugyanis, ha erre fárasztás során kerül sor, akkor ez a pici figyelmetlenség akár életünk halába is kerülhet.
Megfelelő eszköz erre két csomóhúzó. Kapaszkodj bele rendesen, akár tépd el, ahogy már azt a horog alapkötések (linkelni) fejezetben is javasoltam. Csakis így fogod megtapasztalni előkéd valódi erejét.
Mindig nedvesítsd meg zsinórodat, mielőtt véglegesre húznád a csomód, ugyanis súrlódás hatására meg tud sérülni, gyakorlatilag megég a zsinór felülete.
D Rig kellékei
(Feltöltés folyamatban)